تحلیلات

سیاسی

حکومت افغانستان از نوع ریاستی متمرکز است که در آن ربیس حکومت در عین حال رییس دولت نیز می‌باشد و رهبری رکن اجرایی را که جدا از رکن تقنینی است، به عهده دارد. بعد از انتخابات ریاست جمهوری 2014 دو طرف برنده، حکومت وحدت ملی را ایجاد کردند که در آن محمد اشرف غنی به عنوان رییس جمهوری و دکتور عبدالله عبدالله به عنوان رییس اجرایی جمهوری اسلامی افغانستان سوگند یاد کردند. حکومت وحدت ملی که از همه گروه‌های قومی افغانستان نمایندگی می‌کند، باعث ثبات کشور گردیده است. کار تقنین توسط نمایندگان مردم در مشرانو جرگه و ولسی جرگه انجام می‌شود. افغانستان پس از چندین دهه جنگ به تازگی در مسیر ثبات قدم گذاشته است و هر روز بیشتر از پیش با ثبات‌ می‌گردد. لذا در آینده نزدیک انتظار نمی‌رود تغییر فوق‌العاده سیاسی را شاهد باشیم. در جریان یک دهه گذشته آزادی مطبوعات و حاکمیت قانون (به خصوص در مناطق شهری) به‌طور چشم‌گیر رشد کرده است و حکومت کنونی گام‌های جدی را برای کاهش بیروکراسی‌های غیر ضروری و فساد در کشور برمی‌دارد. در عین حال در سال گذشته، مقرراتی برای حفاظت مردم در برابر اقدامات خلاف اصول اخلاقی تجارت، تصویب گردید. اصل اقتصاد بازار در ماده 10 فصل اول قانون اساسی جدید افغانستان تسجیل یافته است. ماده مذکور این‌گونه حکم می‌کند: “دولت سرمایه‌گذاری‌ها و تشبثات خصوصی را مبتنی بر نظام اقتصاد بازار، مطابق احکام این قانون تشویق، حمایت و مصئونیت آن‌ها را تضمین می‌کند.” برای رعایت این اصل دولت قوانین و مقرراتی را برای بانکداری، گمرکات، محیط سرمایه‌گذاری، بیمه، کار، منرال‌ها، حکمیت و غیره تدوین کرده و پالیسی‌های جامع را برای مالیات و تجارت ترتیب نموده است. در جریان یک دهه اخیر افغانستان عضویت سازمان‌ها، انجمن‌ها و شوراهای بین‌المللی منجمله سازمان تجارت جهانی، سازمان همکاری اقتصادی (ایکو)، سازمان اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل متحد، اتحادیه همکاری‌های منطقه‌یی جنوب آسیا (سارک)، سازمان همکاری شانگهای، کنفرانس همکاری‌های اقتصادی منطقه‌یی برای افغانستان (رکا) و کنفرانس قلب آسیا “پروسه استانبول” را به‌دست آورده است.  

اقتصادی

اقتصاد افغانستان از سال 2002 به این‌سو رشد قابل توجه کرده است. این رشد بیشتر محصول تزریق میلیاردها دالر سرمایه گذاری، کمک‌های بین‌المللی و ارسال پول توسط افغان‌های مقیم خارج بوده است. افزایش سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و بهبود تولیدات داخلی منجر به رشد سریع اقتصادی گردیده؛ تورم پایین بوده و مدیریت مالی عامه رشد خوبی را تجربه نموده است. افغانستان در حال احیای مجدد اقتصادی و گذار از اقتصاد پلان شده مرکزی و شدیداً تحت نظارت به سمت اقتصاد باز و آزاد مبتنی بر سیستم بازار می‌باشد. اقتصاد کشور در یک دهه پس از تحول سیاسی ناشی از مداخله جامعه بین‌المللی در سال 2001، از نظر ساختاری تغییر کرده است. قانون اساسی جدید “اقتصاد بازار” را به عنوان سیستم اقتصادی کشور تایید کرده و در ماده دهم آن انکشاف و حفاظت سرمایه‌گذاری خصوصی تضمین شده است. اقتصاد از آن زمان تاکنون لبرالیزه شده و حکومت هر روز بیشتر از گذشته برای سکتور خصوصی نقش بارزتری را در رشد اقتصادی کشور قایل شده است.  

اجتماعی

در یک دهه گذشته تلاش‌های زیادی برای زمینه سازی زنده‌گی بهتر و بهبود وضعیت اجتماعی طبقات مختلف مردم صورت گرفته و در نتیجه محیط اجتماعی کشور به‌طور قابل توجه انکشاف یافته است. جامعه افغانستان را می‌توان به دو بخش باشنده‌گان شهری و روستایی تقسیم کرد. بر اساس آمار اداره مرکزی احصائیه افغانستان، به تعداد 20.1 میلیون (76%) نفوس کشور در روستاها و 6.5 میلیون (24%) آن در مناطق شهری زنده‌گی می‌کنند. علاوه بر آن، 1.5 میلیون (5.33%) باشنده‌گان کشور کوچی اند. سطح تعلیم، عواید، ارزش‌ها، باورها و سنت‌های باشنده‌گان شهری و روستایی کشور از هم تفاوت دارند. افغانستان از نظر تنوع قومی و آداب و رسوم بسیار غنی است و اقوامی چون پشتون، تاجیک، ازبک، هزاره و اقوام دیگر در این سرزمین به سر می‌برند.  

تکنالوژیک

رشد افغانستان در عرصه مخابرات و تکنالوژی معلوماتی در یک دهه گذشته بی‌سابقه بوده است. در سال 2001 تعداد تلفن‌های فعال در کشور فقط 20،000 پایه بود و ارتباط مخابراتی بین‌المللی اصلاً وجود نداشت. اما به تدریج مشترکین تلفن موبایل از 145،000 نفر در سال 2003 به 24،888،202 نفر در سال 2015 رسید و اکنون نزدیک به 90 درصد نفوس کشور تحت پوشش خدمات تلفنی قرار دارند. هزینه تماس تلفنی از 30 سنت فی دقیقه در سال 2003 به 1 سنت فی دقیقه در سال 2015 کاهش یافت. شرکت‌های مخابرات و تکنالوژی معلوماتی خصوصی اکنون خدمات انتقال پول، بانکداری انترنتی، تجارت انترنتی، معلومات بازار و سایر خدمات ابتکاری را عرضه می‌کنند. علاوه بر آن، افغانستان در عرصه‌های حکومتداری الکترونیک و دیجیتالی کردن تلویزیون‌ها نیز شاهد پیشرفت‌هایی بوده است. اما بر خلاف مخابرات و تکنالوژی معلوماتی که بیش از 2 میلیارد دالر سرمایه‌گذاری ابتدایی خصوصی را جذب کرده است، در عرصه‌های دیگر تکنالوژی رشد چندانی صورت نگرفته است. افغانستان انتقال تکنالوژی را به کشور تشویق می‌کند و به منظور تسهیل محیط مناسب تکنالوژیک برای سرمایه‌گذاری، بخصوص در عرصه‌های خودکارسازی (اتوماسیون)، تحقیق و توسعه تلاش به خرج می‌دهد. بر اساس معلومات وزارت مخابرات و تکنالوژی معلوماتی، شرکت دولتی افغان تیلی‌کام فراتر از مرزهای افغانستان رفته و وارد بازارهای بین‌المللی گردیده است. این شرکت یک شبکه تجاری بین‌المللی را در بخش فایبر نوری ایجاد نموده و سیستم مخابرات ملی را با استفاده از 3،100 کیلومتر فایبر نوری از طریق کشورهای همسایه ما پاکستان، ایران، تاجیکستان، ازبکستان و ترکمنستان به شبکه‌های مخابرات بین‌المللی وصل نموده است. شرکت‌های مخابراتی افغانستان اکنون می‌توانند از طریق ستلایتی موسوم به “افغان ست 1” خدمات باکیفیت را عرضه کنند. این ستلایت ملکیت افغانستان بوده و در 50 درجه شرقی فضا موقعیت دارد. مردم از سراسر جهان می‌توانند از طریق افغان ست 1 به کانال‌های تلویزیونی افغانستان دسترسی داشته باشند.